Sign In

x

Results & Highlights - Houston, TX - Katy High School - 4/4/2014

  • Top Recreational Small Group

    1st – #454 Matilda's Quiet Cypress Dance Project
    2nd – #458 Anjo Gabriel Cypress Dance Project
    3rd – #449 The Heat Is On The Woodlands Dance Center
    4th – #450 Shoes Cypress Dance Project
    5th – #455 Mama, I'm A Big Girl Now! Steppin Time Performing Arts Center

    Top Primary Solo 8 and Under

    1st – #147 Lioness Hunt Cypress Dance Project Claire Schunneman
    2nd – #121 Shake Elite Dance Academy Kara Burt
    3rd – #126 My Boyfriends Back Koenig Dance Company Danica Pavlesic
    4th – #134 Upside Down Connolly Dance Arts Lauren Dorsett
    5th – #140 I Am Woman The Woodlands Dance Center Kayden Coffelt

    Top Primary Solo 9 - 11

    1st – #23 Business Of Love Koenig Dance Company Bella Lagunas
    2nd – #12 Human Dance Productions Kaitlyn Posada
    3rd – #26 Standing There Koenig Dance Company Andrea Corona
    4th – #7 Hit Me Up The Woodlands Dance Center Harley Morrison
    5th – #15 I Want To Be A Rockette Connolly Dance Arts Kaitlyn Brown

    Top Primary Solo 12 - 14

    1st – #49 Elevator Elite Dance Academy Karrissa Williamson
    2nd – #56 Imagine Independent Heilman Paige Heilman
    3rd – #46 The Dance Sassy Feet Dance Studio Camryn Stowers
    4th – #60 Bird Song Axis Competition Team Olivia Gunn
    5th – #55 Dream Steppin Time Performing Arts Center Macy Suddath

    Top Primary Duet/Trio 8 and Under

    1st – #165 Whodunit? Danceworks
    2nd – #167 Big Time Synergy Dance Centre
    3rd – #176 Girls Just Wanna Have Fun Synergy Dance Centre
    4th – #169 Double Dutch Bus Sassy Feet Dance Studio
    5th – #163 Over The Rainbow Sassy Feet Dance Studio

    Top Primary Duet/Trio 9 - 11

    1st – #177 Super C-U-T-E Connolly Dance Arts
    2nd – #183 Happy As The Sun Elite Dance Academy
    3rd – #174 Wind It Up Sassy Feet Dance Studio
    4th – #178 Legendary DiVas Cypress Dance Project
    5th – #172 When I Grow Up Dance Productions

    Top Primary Duet/Trio 12 - 14

    1st – #184 Bonjuor Paris Steppin Time Performing Arts Center
    2nd – #185 Tower In-Step Dance Center
    3rd – #186 Move A Little Faster In-Step Dance Center

    Top Primary Small Group 8 and Under

    1st – #202 Fashion Is My Kryptonite Synergy Dance Centre
    2nd – #192 Hit The Road Jack The Woodlands Dance Center
    3rd – #215 The Return Cypress Dance Project
    4th – #208 Bom Bom Elite Dance Academy
    5th – #228 Ne Me Quitte Pas Elite Dance Academy

    Top Primary Small Group 9 - 11

    1st – #257 Dream Elite Dance Academy
    2nd – #253 Farewell Elite Dance Academy
    3rd – #231 Freak-A-Zoids Connolly Dance Arts
    4th – #240 Dreamer Connolly Dance Arts
    5th – #220 Pop, Drop, & Roll Connolly Dance Arts

    Top Primary Small Group 12 - 14

    1st – #230 Bully Virus Axis Competition Team
    2nd – #242 Drink Me Axis Competition Team
    3rd – #224 What's A Girl Gotta Do Connolly Dance Arts
    4th – #223 Electric Twist Axis Competition Team
    5th – #229 Ashes Cypress Elite Dance Studio

    Top Primary Large Group 8 and Under

    1st – #283 Summertime Swag Cypress Dance Project
    2nd – #282 Rockin Robin Koenig Dance Company
    3rd – #284 These Boots Are Made For Walking Dance Productions
    4th – #286 Caliente sondra stark studio of dance
    5th – #287 So Sophisticated The Woodlands Dance Center

    Top Primary Large Group 9 - 11

    1st – #295 Little Bird Cypress Dance Project
    2nd – #300 Do Your Thing Koenig Dance Company
    3rd – #294 Rainbow Connection Melva Smith School of Dance
    4th – #297 It's A Hard Knock Life Melva Smith School of Dance
    5th – #296 Monsters Spotlight Dance Company

    Top Primary Large Group 12 - 14

    1st – #302 Maria Connolly Dance Arts

    Top Secondary Solo 8 and Under

    1st – #372 How Do I Look? Dance Productions Julianna Revilla
    2nd – #362 Night Of The Dancing Flame Dance Productions Madilyn Meraz
    3rd – #360 Hello, Good Morning Heather's Dance Academy Jaiden Cooper

    Top Secondary Solo 9 - 11

    1st – #368 Sand Elite Dance Academy Carissa Arnold
    2nd – #381 Youth Elite Dance Academy Ellie Drotts
    3rd – #363 Thunder Allegro West Academy of Dance Rylie Alcorn
    4th – #369 No Can Do Koenig Dance Company Gabriela Solis
    5th – #388 Still Frames Of Memories Elite Dance Academy Courtney Dervay

    Top Secondary Solo 12 - 14

    1st – #79 Lost & Found Cypress Dance Project Zoe Beacham
    2nd – #76 Pompeii Cypress Dance Project Jenna Laughlin
    3rd – #77 Giselle Divine Dance Academy Savannah Boyd
    4th – #75 I'm Through Elite Dance Academy Chloe Martin
    5th – #69 Blow The System Dance Productions Alyssa Leggio

    Top Secondary Solo 15 - 19

    1st – #95 Always You Elite Dance Academy Allyson Loving
    2nd – #99 Die Alone Connolly Dance Arts Kathryn Fuller
    3rd – #98 Saeglo'pur Koenig Dance Company Christy Betts
    4th – #97 The Night Song Trancendanz Performing Arts Tia Nguyen
    5th – #94 Lets Dance Koenig Dance Company Brooke Janik

    Top Secondary Duet/Trio 8 and Under

    1st – #416 Proud Mary Dance Productions
    2nd – #417 Flaunt It Koenig Dance Company

    Top Secondary Duet/Trio 9 - 11

    1st – #419 Bottom Of The River Elite Dance Academy
    2nd – #424 Jumpin Koenig Dance Company
    3rd – #429 Confidential Cypress Dance Project
    4th – #415 I Won't Give Up Cypress Dance Project
    5th – #422 Pyt Koenig Dance Company

    Top Secondary Duet/Trio 12 - 14

    5th – #338 Do What You Have To Do Danceworks

    Top Secondary Duet/Trio 12-14

    4th – #333 Scared Of Me Connolly Dance Arts

    Top Secondary Duet/Trio 15 - 19

    1st – #334 The Hymn Of Axciom Elite Dance Academy
    2nd – #339 Hold Up Your Hand Connolly Dance Arts
    3rd – #331 A Little Party Elite Dance Academy

    Top Secondary Small Group 8 and Under

    1st – #499 Baby I'm A Star Koenig Dance Company

    Top Secondary Small Group 9 - 11

    1st – #484 Apologize Cypress Dance Project
    2nd – #472 Cry To Me Elite Dance Academy
    3rd – #483 Young And Beautiful Elite Dance Academy
    4th – #438 Can't Turn You Loose Koenig Dance Company
    5th – #479 It's Your Thing The Woodlands Dance Center

    Top Secondary Small Group 12 - 14

    1st – #488 Hey U! Connolly Dance Arts
    2nd – #490 Complainte De La Butte Cypress Elite Dance Studio
    3rd – #497 St. John Koenig Dance Company
    4th – #501 Titanium Koenig Dance Company
    5th – #492 Wake Me Up Danceworks

    Top Secondary Small Group 15 - 19

    1st – #495 Youth Connolly Dance Arts
    2nd – #446 Ruby Blue Connolly Dance Arts

    Top Secondary Large Group 9 - 11

    1st – #443 Shake It Out Elite Dance Academy
    2nd – #460 Tell Em' Elite Dance Academy
    3rd – #511 Don't Rain On My Parade Koenig Dance Company
    4th – #463 Old Pine Elite Dance Academy
    5th – #462 A Little Party Connolly Dance Arts

    Top Secondary Large Group 12 - 14

    1st – #465 Bottom Of The River In-Step Dance Center
    2nd – #464 Bassline Trancendanz Performing Arts
    3rd – #441 Mohicans In-Step Dance Center

    Top Secondary Line 8 and Under

    1st – #505 Broadway Koenig Dance Company

    Top Secondary Line 9 - 11

    1st – #504 Where Have You Been Elite Dance Academy
    2nd – #493 Jet Set Elite Dance Academy

    Top Intermediate Solo 9 - 11

    1st – #81 It's Your Thing Koenig Dance Company Chloe Madding
    2nd – #65 Bottom Of The River Spotlight Dance Company Bria Browner
    3rd – #66 Get On It Spotlight Dance Company Lauryn Alexander

    Top Intermediate Solo 15 - 19

    1st – #325 Never Say Never Dance Productions Abby Dixon
    2nd – #313 Killin It Dance Productions Claire Owens
    3rd – #323 Fever In-Step Dance Center Eva Gonzalez
    4th – #312 Twist Connolly Dance Arts Kendra Fernandez
    5th – #315 Beautiful In-Step Dance Center Lauren Loving

    Top Intermediate Duet/Trio 9 - 11

    1st – #336 District Koenig Dance Company
    2nd – #342 Price Tag Koenig Dance Company
    3rd – #340 Wings Trancendanz Performing Arts

    Top Intermediate Duet/Trio 12 - 14

    1st – #346 All I Got Dance Productions
    2nd – #344 Torn Dance Productions
    3rd – #329 Two Birds Dance Productions
    4th – #347 Work Me Down Synergy Dance Centre
    5th – #330 Numbers Synergy Dance Centre

    Top Intermediate Duet/Trio 15 - 19

    1st – #353 All Around Me Dance Productions
    2nd – #354 Aways Will In-Step Dance Center
    3rd – #355 Intro Trancendanz Performing Arts

    Top Intermediate Small Group 9 - 11

    1st – #304 Say Something Elite Dance Academy
    2nd – #310 Get Up Off That Thing Koenig Dance Company
    3rd – #275 Walk It Off Elite Dance Academy

    Top Intermediate Small Group 12 - 14

    1st – #277 Super Model Dance Productions
    2nd – #291 Sassy Silk Dance Productions
    3rd – #306 Heart Cry Dance Productions
    4th – #278 Crazy In Love Koenig Dance Company
    5th – #289 I Will Wait Koenig Dance Company

    Top Intermediate Small Group 15-19

    1st – #293 Sail Spotlight Dance Company
    2nd – #270 Man In The Mirror Spotlight Dance Company
    3rd – #303 Stomp Spotlight Dance Company

    Top Intermediate Large Group 12 - 14

    1st – #507 Til I Collapse Dance Productions
    2nd – #515 Go Your Own Way Trancendanz Performing Arts
    3rd – #508 Vogue Trancendanz Performing Arts
    4th – #442 Walkin' On Sunshine Melva Smith School of Dance
    5th – #509 Tribute sondra stark studio of dance

    Top Elite Solo 12 - 14

    1st – #106 Can You Hear Me Koenig Dance Company Madison Lummus

    Top Elite Solo 15 - 19

    1st – #113 I Know It Koenig Dance Company Elayne Seynaeve
    2nd – #112 Woman's Work Spotlight Dance Company Lyndsee Lemacks
    3rd – #109 It Doesn't Hurt Koenig Dance Company Jessica Fronckiewicz
    4th – #108 Stuff Like That There Melva Smith School of Dance Meredith Munro
    5th – #110 Nicest Thing Cypress Elite Dance Studio Payton Viator

    Top Elite Duet/Trio 12 - 14

    1st – #357 The Music Koenig Dance Company
    2nd – #356 I'm Through Koenig Dance Company

    Top Elite Duet/Trio 15 - 19

    1st – #358 Fix Yon sondra stark studio of dance

    Top Adult Small Group 12 - 14

    1st – #514 Storm Divine Dance Academy

    Top Production

    1st – #434 The Great Gatsby Dance Productions
    2nd – #435 Aladdin Dance Productions
    3rd – #436 Copacabana In-Step Dance Center
    4th – #432 Las Vegas Cypress Elite Dance Studio
    5th – #433 The Slumber Party Melva Smith School of Dance

    Top Super Line

    1st – #431 Bom Bom Dance Productions

    Top Primary Studio

    # Koenig Dance Company

    Top Secondary Studio

    # Koenig Dance Company
  • Miss Petite

    Miss Petite – #121 Shake Elite Dance Academy Kara Burt
    1st Runner Up – #134 Upside Down Connolly Dance Arts Lauren Dorsett
    2nd Runner Up – #139 Off With Your Head Spotlight Dance Company Abbee Merryman
    3rd Runner Up – #138 Tweedlee Dee Elite Dance Academy Elizabeth Bivens
    4th Runner Up – #136 I Got Nerve TNT Dance Xplosion Tava Obungu

    Miss Junior Dance

    Miss Junior Dance – #368 Sand Elite Dance Academy Carissa Arnold
    1st Runner Up – #381 Youth Elite Dance Academy Ellie Drotts
    2nd Runner Up – #363 Thunder Allegro West Academy of Dance Rylie Alcorn
    3rd Runner Up – #68 Explosions Koenig Dance Company Chloe Madding
    4th Runner Up – #388 Still Frames Of Memories Elite Dance Academy Courtney Dervay

    Miss Dance

    Miss Dance – #323 Fever In-Step Dance Center Eva Gonzalez
    1st Runner Up – #112 Woman's Work Spotlight Dance Company Lyndsee Lemacks
    2nd Runner Up – #320 Lost In Paradise Divine Dance Academy Leyra Santiago
    3rd Runner Up – #315 Beautiful In-Step Dance Center Lauren Loving
    4th Runner Up – #103 People Help The People Koenig Dance Company Jessica Fronckiewicz
  • Primary Solos NYC All Stars

    #2 Crazy In Love Laeral Dance Academy Patricia Salamanca
    #3 Showstopper Dance Productions Kennedy Brown
    #7 Hit Me Up The Woodlands Dance Force Harley Morrison
    #11 Who You Say You Are Wilcox's Pure Energy Dance Productions Rayli Dickey
    #18 Jazz Baby sondra stark studio of dance Mckyla Clark
    #27 Electricity TNT Dance Xplosion Dina Wyatt
    #31 The Real Me Connolly Dance Arts Madeline Haas
    #35 Fabulous Melva Smith School of Dance Maura Valentine
    #36 Spanish Rose Koenig Dance Company Mackenzie Fox
    #46 The Dance Sassy Feet Dance Studio Camryn Stowers
    #49 Elevator Elite Dance Academy Karrissa Williamson
    #51 Safe Dream Performing Arts Sofia Cantu
    #55 Dream Steppin Time Performing Arts Center Macy Suddath
    #57 Solitude Axis Competition Team Rianne Brown
    #64 A Thousand Miles Cypress Elite Dance Studio Meagan Stratton

    Primary Duets/Trios NYC All Stars

    #171 Take A Picture Wilcox's Pure Energy Dance Productions
    #173 Why Haven't I Heard From You The Woodlands Dance Force
    #174 Wind It Up Sassy Feet Dance Studio
    #175 Naughty Steppin Time Performing Arts Center
    #177 Super C-U-T-E Connolly Dance Arts
    #178 Legendary DiVas Cypress Dance Project
    #180 The Deadwood Stage Melva Smith School of Dance
    #183 Happy As The Sun Elite Dance Academy
    #186 Move A Little Faster In-Step Dance Center
    #187 Say Something Axis Competition Team

    Secondary Solos 9 - 11 NYC All Stars

    #363 Thunder Allegro West Academy of Dance Rylie Alcorn
    #365 Tonight Connolly Dance Arts Olivia Steed
    #366 Wonder Koenig Dance Company Carly Ross
    #367 Dive Into The Pool Cypress Dance Project Lola Coghill
    #370 Superstar TNT Dance Xplosion Shelby Haaga
    #381 Youth Elite Dance Academy Ellie Drotts
    #383 Ave Maria Heather's Dance Academy Ryleigh De La Rosa
    #390 Dream Medley Dream Performing Arts Tsvetalina Pourciau
    #397 Turn Me Loose Danceworks Halley Smith
    #402 Oh Yea Spotlight Dance Company Nakia Mays
    #405 Sing For Me The Woodlands Dance Force Brianna Starkey
    #410 Forget About The Boy Melva Smith School of Dance Mia Freedman
    #412 Spanish Rose In-Step Dance Center Cassandra Castillo
    #413 Diamond Fairy Variation Laeral Dance Academy Annie Gimenez
    #414 Put Your Hands Up Dance Productions Jimena Alvarez

    Secondary Solos NYC All Stars

    #77 Giselle Divine Dance Academy Savannah Boyd
    #78 Bad News Elite Dance Academy Sophie Bivens
    #79 Lost & Found Cypress Dance Project Zoe Beacham
    #82 Haven't Met Her Yet Danceworks Madison Esquivel
    #84 Extraordinary Machine Connolly Dance Arts Kaylee Scott
    #86 Fashionista TNT Dance Xplosion Tierra Rudisill
    #92 Down Synergy Dance Centre Mandy Quarles
    #93 Lover To Lover Dream Performing Arts Jenny Quinn
    #96 Till I Fall Asleep Koenig Dance Company Nicole Wright
    #100 The Moment I Said It Dance Productions Catherine Evans

    Secondary Duets/Trios 9 - 11 NYC All Stars

    #418 Wings Heather's Dance Academy
    #420 Dancin' The Woodlands Dance Force
    #423 Top Of The World Elite Dance Academy
    #424 Jumpin Koenig Dance Company
    #426 Destroyer Of Worlds Spotlight Dance Company
    #428 Angels Melva Smith School of Dance
    #429 Confidential Cypress Dance Project
    #430 Never Let Me Go Divine Dance Academy

    Secondary Small Groups NYC All Stars

    #440 Boy Dance Productions
    #468 Hot Tin Roof Koenig Dance Company
    #469 Lego House The Woodlands Dance Force
    #473 Dance Apocalyptic Connolly Dance Arts
    #475 Escapade Dream Performing Arts
    #476 Move In-Step Dance Center
    #483 Young And Beautiful Elite Dance Academy
    #484 Apologize Cypress Dance Project
    #487 Power Danceworks
    #490 Complainte De La Butte Cypress Elite Dance Studio
    #491 Colors Of The Wind Spotlight Dance Company

    Secondary Large Groups NYC All Stars

    #459 Ain't Nobody Here! Melva Smith School of Dance
    #462 A Little Party Connolly Dance Arts
    #463 Old Pine Elite Dance Academy
    #503 Bellhop Boogie Synergy Dance Centre
    #510 Fake Id Danceworks
    #511 Don't Rain On My Parade Koenig Dance Company
    #452 Bust Your Windows Dream Performing Arts
    #465 Bottom Of The River In-Step Dance Center

    Intermediate Solos NYC All Stars

    #66 Get On It Spotlight Dance Company Lauryn Alexander
    #67 Safe And Sound Melva Smith School of Dance Hannah Bookout
    #68 Explosions Koenig Dance Company Chloe Madding

    Intermediate Solos 12 - 14 NYC All Stars

    #523 Teach Me How To Be Loved Elite Dance Academy Shelby Donnow
    #525 Dream Cypress Elite Dance Studio Caroline Valdes
    #528 23 Dance Productions Nevaeh Meraz
    #530 Are We There Yet Koenig Dance Company Emily Segers
    #534 Storm Connolly Dance Arts Ashleigh Wendrock
    #538 Titanium The Woodlands Dance Force Victoria Beaudion
    #542 Radioactive Synergy Dance Centre Megan Huang
    #553 Optimist Wilcox's Pure Energy Dance Productions Avery Van Cleave
    #554 Run The World In-Step Dance Center Sierra Beeching
    #555 Variation Of Don Quixote TNT Dance Xplosion Kaylee Haaga
    #560 Crookers Spotlight Dance Company Jadyn Warren
    #565 Oh, So Quiet Dream Performing Arts Zoe Gillikin
    #570 Lost In My Mind Melva Smith School of Dance Annalise Stonecipher

    Intermediate Large Groups NYC All Stars

    #506 Game Of Shadows Melva Smith School of Dance
    #507 Til I Collapse Dance Productions
    #508 Vogue Dream Performing Arts
    #509 Tribute sondra stark studio of dance

    Elite Solos NYC All Stars

    #104 Starstruck Cypress Elite Dance Studio Payton Viator
    #108 Stuff Like That There Melva Smith School of Dance Meredith Munro
    #109 It Doesn't Hurt Koenig Dance Company Jessica Fronckiewicz
    #112 Woman's Work Spotlight Dance Company Lyndsee Lemacks
  • KAR Convention Scholarships

    #126 My Boyfriends Back Koenig Dance Company Danica Pavlesic - Primary 7
  • Best Costume

    #202 Fashion Is My Kryptonite Synergy Dance Centre Primary Small Groups
    #282 Rockin Robin Koenig Dance Company Primary Large Groups
    #462 A Little Party Connolly Dance Arts Secondary Large Groups
    #493 Jet Set Elite Dance Academy Secondary TYPE
    #269 La Bayade're Dance Productions Intermediate Small Groups
    #508 Vogue Trancendanz Performing Arts Intermediate Large Groups

    Most Entertaining

    #195 Minion Mambo Connolly Dance Arts Primary Small Groups
    #283 Summertime Swag Cypress Dance Project Primary Large Groups
    #453 Loud Cypress Dance Project Secondary TYPE
    #464 Bassline Trancendanz Performing Arts Secondary Large Groups
    #273 Smash The Woodlands Dance Center Intermediate Small Groups
    #507 Til I Collapse Dance Productions Intermediate Large Groups
  • Outstanding Performance Winners

  • JR Photogenic

    MADELYN LIDDELL KOENIG DANCE COMPANY

    SR Photogenic

    LYNDSEE LEMACKS SPOTLIGHT DANCE COMPANY
Core Values