Sign In

x

Results & Highlights - Minneapolis, MN - 5/23/2014

  • Top Primary Solo 8 and Under

    1st – #93 Instant Replay Premiere Dance Academy Ella Theis
    2nd – #90 Yacht Club Swing Studio 4 Mckenna Guerrero
    3rd – #95 When You Wish Upon A Star Studio 4 Sienna Latta

    Top Primary Solo 9 - 11

    1st – #99 Dan Swit Me Premiere Dance Academy Symone Greenwood

    Top Primary Solo 12 - 14

    1st – #177 Will You Still Love Me? Rhythmic Rapture Kamilla Knyazeva

    Top Primary Duet/Trio 9 - 11

    1st – #101 Wicked Lil' Girls Studio 4

    Top Primary Large Group 12 - 14

    1st – #153 Let It Be Premiere Dance Academy
    2nd – #158 Chapel Of Love Premiere Dance Academy
    3rd – #152 Itsy Bitsy Spider Premiere Dance Academy

    Top Primary Large Group 8 and Under

    1st – #153 Let It Be Premiere Dance Academy
    2nd – #158 Chapel Of Love Premiere Dance Academy
    3rd – #152 Itsy Bitsy Spider Premiere Dance Academy

    Top Secondary Solo 8 and Under

    1st – #106 Hollaback Girl Studio 4 Joanna Hoyle
    2nd – #110 This Is Me Northland School of Dance Kayli Ortega
    3rd – #111 Fly Away Northland School of Dance Ellie Mannella
    4th – #103 Rich And Famous Studio 4 Samantha Sweetman
    5th – #114 I'm That Chick Northland School of Dance Alaina Bader

    Top Secondary Solo 9 - 11

    1st – #124 Spanish Rose Studio 4 Stella Glode
    2nd – #128 Wake Me Up Premiere Dance Academy Mason Binetti
    3rd – #122 Work Me Down Northland School of Dance Anika Dittbenner
    4th – #119 Stuck Premiere Dance Academy Isabel Simon
    5th – #126 The Prayer Northland School of Dance Haley Klemesrud

    Top Secondary Solo 12 - 14

    1st – #183 Forever In My Mind Premiere Dance Academy Tyra Branwall
    2nd – #180 Defying Gravity Premiere Dance Academy Regan Thomas
    3rd – #178 Make Me Premiere Dance Academy Jordan Petrick

    Top Secondary Solo 15 - 19

    1st – #187 Butterfly Lucille Murray's Studio of Dance Amanda Gerold

    Top Secondary Duet/Trio 8 and Under

    1st – #132 Show Off Northland School of Dance

    Top Secondary Duet/Trio 9 - 11

    1st – #133 Wicked Little Girls Premiere Dance Academy

    Top Secondary Duet/Trio 12 - 14

    1st – #188 Good Lovin Premiere Dance Academy

    Top Secondary Small Group 9 - 11

    1st – #141 Be My Girl Premiere Dance Academy

    Top Secondary Small Group 12 - 14

    1st – #142 Just Keep Breathing Lucille Murray's Studio of Dance

    Top Secondary Small Group 15 - 19

    1st – #139 Phantom Lucille Murray's Studio of Dance

    Top Secondary Large Group 9 - 11

    1st – #171 Riverside Premiere Dance Academy

    Top Secondary Large Group 15 - 19

    1st – #165 The Musketeers Lucille Murray's Studio of Dance

    Top Secondary Line 12 - 14

    1st – #173 Holes Lucille Murray's Studio of Dance

    Top Intermediate Solo 9 - 11

    1st – #212 Dream On Larkin Dance Studio Eva Igo
    2nd – #213 My Heart Belongs To Daddy Studio 4 Briana Hanegraaf
    3rd – #205 Gods Breath Studio 4 Elizabeth Hallum
    4th – #192 Remember Me Studio 4 Rebekah Hoyle
    5th – #216 Prayer Of The Children Larkin Dance Studio Olivia Nelson

    Top Intermediate Solo 12 - 14

    1st – #12 Variation From La Esmeralda Independent_Waldemer Dasha Waldemer
    2nd – #8 Found Summit Dance Shoppe Payton Meuwissen
    3rd – #18 Just Arrived Genesis Dance Company Kylie Kasprick
    4th – #23 Upside Down Studio 4 Libbie Yung
    5th – #6 Dreamer Northland School of Dance Taylor Stradinger

    Top Intermediate Solo 15 - 19

    1st – #40 Hang With Me Premiere Dance Academy Addison Church
    2nd – #39 Rolling In The Deep Premiere Dance Academy Kaylee Huss
    3rd – #37 Bougie Premiere Dance Academy Dana Soukup

    Top Intermediate Duet/Trio 9 - 11

    1st – #222 The Prayer Studio 4

    Top Intermediate Small Group 9 - 11

    1st – #150 The Chase Northland School of Dance

    Top Intermediate Small Group 12 - 14

    1st – #145 Bom Bom Premiere Dance Academy

    Top Intermediate Large Group 9 - 11

    1st – #156 My Heart Belongs To Daddy Premiere Dance Academy

    Top Intermediate Large Group 12 - 14

    1st – #167 I Will Wait Premiere Dance Academy

    Top Intermediate Large Group 15 - 19

    1st – #162 Look At Me Now Premiere Dance Academy

    Top Intermediate Line 12 - 14

    1st – #174 They Don't Really Care About Us Premiere Dance Academy

    Top Elite Solo 12 - 14

    1st – #46 Violins Larkin Dance Studio Catie Sjoquist
    2nd – #53 I Will Wait Larkin Dance Studio Chloe Bauer
    3rd – #43 Breathless Larkin Dance Studio Ashley Kolling
    4th – #21 Soulful Larkin Dance Studio Anne Jackson
    5th – #57 Me And Mr Jones Premiere Dance Academy Carolyn Rupp

    Top Elite Solo 15 - 19

    1st – #82 Sticks And Stones Studio 4 Rachel Miller
    2nd – #76 Reconsider Studio 4 Allison Liedman
    3rd – #81 Say My Name Premiere Dance Academy Kaia Anderson
    4th – #80 Youth Northland School of Dance Rachel Harris
    5th – #75 Killing Me Softly Premiere Dance Academy Toni Bounds

    Top Elite Duet/Trio 12 - 14

    1st – #84 Linked Larkin Dance Studio

    Top Elite Duet/Trio 15 - 19

    1st – #89 Breathe Me Studio 4

    Top Elite Small Group 15 - 19

    1st – #148 Chasing Cars Premiere Dance Academy

    Top Elite Small Group 9 - 11, 12 - 14, 15 - 19

    1st – #148 Chasing Cars Premiere Dance Academy

    Top Elite Large Group 12 - 14

    1st – #155 Tornado Premiere Dance Academy

    Top Elite Large Group 15 - 19

    1st – #172 Get Ur Freak On Premiere Dance Academy
  • Mr. Petite

    Mr. Petite – #96 Everytime Delmonico Dance Lawson Sharrer

    Miss Petite

    Miss Petite – #103 Rich And Famous Studio 4 Samantha Sweetman
    1st Runner Up – #90 Yacht Club Swing Studio 4 Mckenna Guerrero
    2nd Runner Up – #107 Werqin Girl Premiere Dance Academy Lily Perrier
    3rd Runner Up – #108 Tea Party Northland School of Dance Israel Zion

    Mr. Junior Dance

    Mr. Junior Dance – #128 Wake Me Up Premiere Dance Academy Mason Binetti

    Miss Junior Dance

    Miss Junior Dance – #212 Dream On Larkin Dance Studio Eva Igo
    1st Runner Up – #203 Beautiful Like Me Premiere Dance Academy Rachel Schriever
    2nd Runner Up – #206 Songbird Premiere Dance Academy Allison Andryski
    3rd Runner Up – #215 Charge It Please Larkin Dance Studio Madeline Kasel
    4th Runner Up – #119 Stuck Premiere Dance Academy Isabel Simon

    Miss Teen Dance

    Miss Teen Dance – #46 Violins Larkin Dance Studio Catie Sjoquist
    1st Runner Up – #43 Breathless Larkin Dance Studio Ashley Kolling
    2nd Runner Up – #51 Die In Your Arms Premiere Dance Academy Emily Schriever

    Miss Dance

    Miss Dance – #77 Smashed Birds Holly's Dance & Mentorship Madison Palmer
    1st Runner Up – #79 Away Larkin Dance Studio Allie Paulson
  • LEVEL Solos 9 - 11 NYC All Stars

    #97 Dance Of The Hours Northland School of Dance Stacy Bluhm
    #98 Bad Case Of Loving You Premiere Dance Academy Bryn Bartlett
    #115 When You Believe Studio 4 Hailey Palmer
    #125 Coppelia Doll Dance By Kris Maya Stein
    #129 Don't Worry Now Lucille Murray's Studio of Dance Logan Rhodes

    Secondary Duets/Trios NYC All Stars

    #134 Shimmy Shimmy Premiere Dance Academy
    #190 You Make Me Feel So Young Lucille Murray's Studio of Dance

    Intermediate Solos 9 - 11 NYC All Stars

    #192 Remember Me Studio 4 Rebekah Hoyle
    #195 Piano Lessons Northland School of Dance Elizabeth Perelman
    #197 What A Wonderful World Premiere Dance Academy Rachel Schriever
    #200 Sweet Nightmares Larkin Dance Studio Lexi Heath

    Intermediate Solos NYC All Stars

    #3 4 Elements Dance By Kris Jayden Stein
    #9 Banshee Studio 4 Krystian Fernandez
    #13 Ballet Egyption Northland School of Dance Kaitlyn Deyo
    #37 Bougie Premiere Dance Academy Dana Soukup

    LEVEL TYPE NYC All Stars

    #3 4 Elements Dance By Kris Jayden Stein

    Elite Solos NYC All Stars

    #21 Soulful Larkin Dance Studio Anne Jackson
    #56 Landfill Studio 4 Aiyana Davis
    #59 Love Club Northland School of Dance Olivia Mannella
    #62 Take Control Premiere Dance Academy Brittany Dickens
    #64 You Got That Right Genesis Dance Company Emily Monsrud
    #69 Murakami PUSH Madison Palmer
  • Best Costume

    #153 Let It Be Premiere Dance Academy LEVEL TYPE

    Most Entertaining

    #163 Queen Of The Night Premiere Dance Academy LEVEL TYPE
  • Outstanding Performance Winners

    #146 Hold My Hand Evolution Dance Company Best Jazz Performance
    #166 Whip It Premiere Dance Academy Best Jazz Performance
    #143 Can't Hold Us Premiere Dance Academy Best Tap Performance
    #148 Chasing Cars Premiere Dance Academy Best Lyrical / Modern / Contemporary Performance
Core Values