Sign In

x

Results & Highlights - Las Vegas, NV National Title - Blue Room - 7/3/2018

  • Mr. Petite

    Mr. Petite – #26 Friend Like Me
    Play Video
    Pacific Dance Indiana Foley
    1st Runner Up – #25 Ladies Choice
    Play Video
    The Surge Dance Center Orion Espinosa

    Miss Petite

    Miss Petite – #9 How Do I Look The Element Dance Center Reese Pidgeon
    1st Runner Up – #2 Lost Girl
    Play Video
    Orange County Performing Arts Academy Leighton Werner
    2nd Runner Up – #16 Turn You Loose The Element Dance Center Aidyn Murphey
    3rd Runner Up – #15 Watch Me
    Play Video
    The Surge Dance Center Addisyn Matthews
    4th Runner Up – #7 Good Morning Triple Threat Performing Arts Braelyn Schaffer
    5th Runner Up – #24 Babyface The Element Dance Center Tatum Harmon

    Miss Junior Dance

    Miss Junior Dance – #51 No Me Quitte Pas The Element Dance Center Lauryn Martin
    1st Runner Up – #44 Move Away The Element Dance Center Mariah Humphrey
    2nd Runner Up – #34 Here With Us
    Play Video
    West Coast School Of The Arts Casey Cheung
    3rd Runner Up – #37 His Daughter
    Play Video
    Avi's Dance Project Mackenzie Kleveno
    4th Runner Up – #47 I Dream A Dream Triple Threat Performing Arts Carrie Fok
    5th Runner Up – #41 Fly Away
    Play Video
    Avi's Dance Project Audrey Stone

    Mr. Teen Dance

    Mr. Teen Dance – #89 All Goes Wrong
    Play Video
    Dance Unlimited Performing Arts Academy Kellen Leathers
    1st Runner Up – #90 No Place Like Home
    Play Video
    Dance Unlimited Performing Arts Academy Jordan Lewis

    Miss Teen Dance

    Miss Teen Dance – #71 This Is Not The End
    Play Video
    Avi's Dance Project Berlynn Gonzalez
    1st Runner Up – #82 Piano Man Triple Threat Performing Arts Tabitha Iyer
    2nd Runner Up – #86 Change
    Play Video
    Avi's Dance Project Shaun Mckenzie
    3rd Runner Up – #69 In Silence
    Play Video
    Avi's Dance Project Madeline Stone
    4th Runner Up – #61 Bloom
    Play Video
    West Coast School Of The Arts Emmy Cheung
    5th Runner Up – #62 Love In The Dark
    Play Video
    Avi's Dance Project Christina Crocker

    Miss Dance

    Miss Dance – #105 Bloom Triple Threat Performing Arts Coco Backshall
    1st Runner Up – #106 Train Wreck
    Play Video
    Talent Factory Mia Roberts
    2nd Runner Up – #104 Closer
    Play Video
    Elevate Dance Emma Gomez
    3rd Runner Up – #101 I'm A Survivor
    Play Video
    TDC - The Dance Company Australia Siena Uremovic
    4th Runner Up – #99 Let It Be
    Play Video
    Elevate Dance Maci Montes
    5th Runner Up – #107 Depth Over Distance
    Play Video
    Yoko's Dance & Perf. Arts Academy Lauren Wong

    Mr. Dance

    Mr. Dance – #108 Church Triple Threat Performing Arts Conrad Rocha
    1st Runner Up – #109 Dancing On My Own
    Play Video
    Talent Factory Zach Ramos
  • Convention Scholarships

  • Best Costume

    Most Entertaining

  • People's Choice Award

    Outstanding Performance Winners

Core Values