Sign In

x

Results & Highlights - Pigeon Forge, TN National Title Competition - 7/4/2021

Primary Miss Mini Dance

  • Act 3
    Primary Miss Mini Dance Overall
    Cinderella's Wish
    Studio 84
    Grace Carson
  • Act 2
    1st Runner Up Overall
    Hooray For Hollywood
    Studio 84
    Norah O'dell
  • Act 4
    2nd Runner Up Overall
    Heaven
    Magic Dance Studio
    Anaya Noalla
  • Act 1
    3rd Runner Up Overall
    Boogie Town, Usa
    Studio 84
    Kinsley Waller
  • Act 6
    4th Runner Up Overall
    Queen Of The Waves
    Michelle's Academy of Dance
    Sarah Smith
  • Act 5
    5th Runner Up Overall
    Work Chick
    The Dream Center Dance Aca.
    Julianna Whitaker

Primary Miss Petite Dance

  • Act 26
    Primary Miss Petite Dance Overall
    Can't Turn You Loose
    The Dream Center Dance Aca.
    Giuliana Damato
  • Act 11
    1st Runner Up Overall
    Stop, Drop, And Pause
    Studio 84
    Kendall Ellermayer
  • Act 15
    2nd Runner Up Overall
    Rise Up
    Studio 84
    Alaina Murray
  • Act 27
    3rd Runner Up Overall
    All About Me
    The Dream Center Dance Aca.
    Carly Zajac
  • Act 24
    4th Runner Up Overall
    Fabulous
    The Dream Center Dance Aca.
    Sienna Debonis
  • Act 28
    5th Runner Up Overall
    All That Jazz
    Magic Dance Studio
    Allison Urbina

Primary Mr. Petite Dance

  • Act 7
    Primary Mr. Petite Dance Overall
    Mr. Todrick Hall
    Studio 84
    Malakai Dittrich

Primary Miss Junior Dance

  • Act 56
    Primary Miss Junior Dance Overall
    Clap For Me
    Magic Dance Studio
    Hailey Gil
  • Act 64
    1st Runner Up Overall
    Fault In Our Stars
    Studio 84
    Emori Castleman
  • Act 63
    2nd Runner Up Overall
    When I'm Gone
    Tammy Jo's Studio- TJS
    Kendall Snoddy
  • Act 49
    3rd Runner Up Overall
    Izzy's Party
    Studio 84
    Izzy Hanson
  • Act 48
    4th Runner Up Overall
    Moments Of Gold
    Studio 84
    Kynlie Cunico
  • Act 46
    5th Runner Up Overall
    Diamonds
    Center Stage Dance Academy
    Maddie Morton

Primary Mr. Junior Dance

  • Act 43
    Primary Mr. Junior Dance Overall
    Beautiful Mind
    Studio 84
    Zeb Hanson

Primary Miss Teen Dance

  • Act 107
    Primary Miss Teen Dance Overall
    Fighting Voices
    Studio 84
    Mcclellan Meacham
  • Act 105
    1st Runner Up Overall
    Lose Control
    Turning Pointe Dance Centre
    Layla Castle
  • Act 106
    2nd Runner Up Overall
    All I Want
    Studio H Dance Company
    Alexis Hocken
  • Act 104
    3rd Runner Up Overall
    Final Show
    Studio 84
    Kennedy Schemonia
  • Act 103
    4th Runner Up Overall
    Speechless
    Tammy Jo's Studio- TJS
    Alexis Bowling

Secondary Miss Petite Dance

  • Act 38
    Secondary Miss Petite Dance Overall
    Glam
    Republic Edge Dance
    Juliet Ridenour
  • Act 34
    1st Runner Up Overall
    Whole Lotta Woman
    Magic Dance Studio
    Nathalie Alvarez
  • Act 35
    2nd Runner Up Overall
    Through The Eyes Of A Child
    Ultimate Dance Complex
    Daniella Robison
  • Act 40
    3rd Runner Up Overall
    Unstoppable
    Republic Edge Dance
    Elliana Glenn
  • Act 32
    4th Runner Up Overall
    Lost Boy
    Republic Edge Dance
    Aubrey Warren
  • Act 36
    5th Runner Up Overall
    Fly
    Dance Network
    Adalynn Baer

Intermediate Miss Junior Dance

  • Act 95
    Intermediate Miss Junior Dance Overall
    I Can't Be Broken
    Republic Edge Dance
    Bryce Hamil
  • Act 98
    1st Runner Up Overall
    The Prayer
    Magic Dance Studio
    Sofia Flores
  • Act 97
    2nd Runner Up Overall
    Warrior
    Republic Edge Dance
    Adelaide Glenn
  • Act 99
    3rd Runner Up Overall
    Elastic Heart
    Republic Edge Dance
    Kristiana Sigwarth
  • Act 96
    4th Runner Up Overall
    Eloi
    PILARES DANCE
    Allison Rodriguez
  • Act 93
    5th Runner Up Overall
    Sky Map
    Studio 84
    Payton Doody

Intermediate Mr. Junior Dance

  • Act 92
    Intermediate Mr. Junior Dance Overall
    Decease
    Magic Dance Studio
    Jonathan Romero

Secondary Miss Junior Dance

  • Act 73
    Secondary Miss Junior Dance Overall
    Proud Mary
    Soul Shock Dance Company @ PDC
    Kamryn Smith
  • Act 80
    1st Runner Up Overall
    I Dream In Color
    Soul Shock Dance Company @ PDC
    Audrey Colbert
  • Act 70
    2nd Runner Up Overall
    Undone
    Republic Edge Dance
    Rylee Lazcano
  • Act 85
    3rd Runner Up Overall
    My Heart Belongs To Daddy
    Tammy Jo's Studio- TJS
    Reagan Burgess
  • Act 74
    4th Runner Up Overall
    Big Noise
    The Dream Center Dance Aca.
    Kaylee Lynch
  • Act 83
    5th Runner Up Overall
    All By Myself
    Magic Dance Studio
    Adriana Suarez

Secondary Mr. Junior Dance

  • Act 67
    Secondary Mr. Junior Dance Overall
    Spiderman
    Dance Etc.
    Oliver Morgenthal

Intermediate Miss Teen Dance

  • Act 143
    Intermediate Miss Teen Dance Overall
    Ave Maria
    Soul Shock Dance Company @ PDC
    Susie Miller
  • Act 153
    1st Runner Up Overall
    Freddie
    The Dream Center Dance Aca.
    Riley Horan
  • Act 151
    2nd Runner Up Overall
    The Journey
    Soul Shock Dance Company @ PDC
    Jadyn Trevino
  • Act 148
    3rd Runner Up Overall
    That Bobby Booshay
    Judy Dollenmayer Studio of Dance
    Olivia Jordan
  • Act 142
    4th Runner Up Overall
    Alone
    Republic Edge Dance
    Gianni Spignolio
  • Act 145
    5th Runner Up Overall
    Locomotion
    Jordan Center Dance
    Reese Gabram

Intermediate Mr. Teen Dance

  • Act 136
    Intermediate Mr. Teen Dance Overall
    Master Of The House
    Dance Etc.
    Ryan Armstrong

Secondary Miss Teen Dance

  • Act 112
    Secondary Miss Teen Dance Overall
    Bruises
    Republic Edge Dance
    Perri Opitz
  • Act 115
    1st Runner Up Overall
    Yellow
    Soul Shock Dance Company @ PDC
    Rachel Pratt
  • Act 127
    2nd Runner Up Overall
    The Meadow
    Soul Shock Dance Company @ PDC
    Mary Pratt
  • Act 121
    3rd Runner Up Overall
    Don Juan
    Michelle's Academy of Dance
    Jaelyn Sherman
  • Act 126
    4th Runner Up Overall
    My Prerogative
    Judy Dollenmayer Studio of Dance
    Nicole Bowles
  • Act 130
    5th Runner Up Overall
    Hollywood And Vine
    Studio 84
    London Mcguire

Secondary Mr. Teen Dance

  • Act 108
    Secondary Mr. Teen Dance Overall
    Hey Pachuco!
    Energy Arts
    Hunter Patterson

Intermediate Miss Dance

  • Act 182
    Intermediate Miss Dance Overall
    All I Ask
    PILARES DANCE
    Yeilin Reyes
  • Act 183
    1st Runner Up Overall
    Make It Rain
    Jordan Center Dance
    Lily Gortz
  • Act 186
    2nd Runner Up Overall
    Believe
    Studio 84
    Sarah Brunson
  • Act 188
    3rd Runner Up Overall
    One Way
    Soul Shock Dance Company @ PDC
    Marina Milner
  • Act 189
    4th Runner Up Overall
    Ease My Mind
    Jordan Center Dance
    Molly Whitham
  • Act 180
    5th Runner Up Overall
    Breathe
    Judy Dollenmayer Studio of Dance
    Emma Bowles

Secondary Miss Dance

  • Act 172
    Secondary Miss Dance Overall
    Mein Herr
    Soul Shock Dance Company @ PDC
    Ameila Bennett
  • Act 169
    1st Runner Up Overall
    Shake And Pop
    Tammy Jo's Studio- TJS
    Alyssa Steward
  • Act 171
    2nd Runner Up Overall
    Waiting
    Studio 84
    Laney Riecan
  • Act 174
    3rd Runner Up Overall
    By The Wings
    Studio 84
    Jessica Russell
  • Act 176
    4th Runner Up Overall
    If
    Michelle's Academy of Dance
    Madyson Williams
  • Act 175
    5th Runner Up Overall
    Good Stuff
    Michelle's Academy of Dance
    Ileana Bossie

Secondary Mr. Dance

  • Act 168
    Secondary Mr. Dance Overall
    Sing
    Dance Etc.
    Hunter Gulaskey
  • Act 167
    1st Runner Up Overall
    The Business Of Love
    Energy Arts
    Joseph Digney

Elite Miss Junior Dance

  • Act 101
    Elite Miss Junior Dance Overall
    Fog
    Magic Dance Studio
    Zoe Flores
  • Act 102
    1st Runner Up Overall
    Eternal
    Cleveland & Chattanooga Dance and Performing Arts Center
    Adalyn Collins

Elite Miss Teen Dance

  • Act 160
    Elite Miss Teen Dance Overall
    Flesh
    Republic Edge Dance
    Kylie Schwab
  • Act 164
    1st Runner Up Overall
    Waves
    Magic Dance Studio
    Lauren Canizares
  • Act 161
    2nd Runner Up Overall
    Goodbye
    Cleveland & Chattanooga Dance and Performing Arts Center
    Ella Collins
  • Act 159
    3rd Runner Up Overall
    Spanish Rose
    Republic Edge Dance
    Janna Hamil
  • Act 165
    4th Runner Up Overall
    Escalate
    PILARES DANCE
    Madison Girado
  • Act 157
    5th Runner Up Overall
    Impossible
    Republic Edge Dance
    Layla Loaisiga

Elite Mr. Teen Dance

  • Act 154
    Elite Mr. Teen Dance Overall
    Play With Fire
    Republic Edge Dance
    Ben Wheeless

Elite Miss Dance

  • Act 211
    Elite Miss Dance Overall
    Vanity
    Soul Shock Dance Company @ PDC
    Ansley Hare
  • Act 205
    1st Runner Up Overall
    The Resurrection
    Dance Etc.
    Cassidy Fisher
  • Act 202
    2nd Runner Up Overall
    Mr. Cellophane
    Soul Shock Dance Company @ PDC
    Emma Gonzalez
  • Act 193
    3rd Runner Up Overall
    Water From The Moon
    Tammy Jo's Studio- TJS
    Paisley French
  • Act 194
    4th Runner Up Overall
    Tonight
    Republic Edge Dance
    Cathy Molyneux
  • Act 206
    5th Runner Up Overall
    The Queen
    The Dream Center Dance Aca.
    Alexa Abagnale
Core Values