Sign In

x

Results & Highlights - Las Vegas, NV National Title Competition - 6/28/2021

  • Primary Miss Mini Dance

    Primary Miss Mini Dance – #191 Wind It Up
    Play Video
    Murrieta Dance Project Brooklyn Botello
    1st Runner Up – #185 Itty Bitty Pretty One The Element Dance Center Evelyn Brady
    2nd Runner Up – #187 Lil Mama
    Play Video
    The Rage Zoey Mccrary
    3rd Runner Up – #195 Proud Mary
    Play Video
    Murrieta Dance Project Polly Jo Publico
    4th Runner Up – #186 I Like To Fuss
    Play Video
    Cutting Edge Dance Center Madison Grijalva
    5th Runner Up – #183 Great Balls Of Fire The Element Dance Center Claire Sales

    Primary Mr. Petite Dance

    Primary Mr. Petite Dance – #1 2 Legit
    Play Video
    Temecula Dance Company Landon Balster

    Primary Miss Petite Dance

    Primary Miss Petite Dance – #2 Ain't We Got Fun Triple Threat Performing Arts Khloe Chan
    1st Runner Up – #17 The Trolley Song Triple Threat Performing Arts Giselle Gervase
    2nd Runner Up – #35 Lil Boss
    Play Video
    La Bella Dance Co. Kami Garcia
    3rd Runner Up – #59 Little Me The Element Dance Center Kenzie Campbell
    4th Runner Up – #3 Great Balls Of Fire Triple Threat Performing Arts Madalyn Rothi
    5th Runner Up – #40 Guess Who's In Town Triple Threat Performing Arts Kennedy Gandolfo

    Primary Mr. Junior Dance

    Primary Mr. Junior Dance – #221 Do My Step
    Play Video
    Urban Edge Dance Co. Ethan Clenista
    1st Runner Up – #220 My Prerogative
    Play Video
    Legacy Dance Company Asanti Hobbs
    2nd Runner Up – #219 Missing You The Element Dance Center Crosby James

    Primary Miss Junior Dance

    Primary Miss Junior Dance – #254 Kill The Lights
    Play Video
    Legacy Dance Company Lajahnea Williams
    1st Runner Up – #223 Proud Mary The Element Dance Center Makayla Bush
    2nd Runner Up – #241 My Heart Will Go On
    Play Video
    Urban Edge Dance Co. Alyssa Soriano
    3rd Runner Up – #232 Dancin Fool The Element Dance Center Isla Evans
    4th Runner Up – #234 Jumping East Of Java The Element Dance Center Betsey Baum
    5th Runner Up – #229 Hair
    Play Video
    Murrieta Dance Project Anahi Lopez

    Primary Mr. Teen Dance

    Primary Mr. Teen Dance – #61 For The Night
    Play Video
    Urban Edge Dance Co. Kaeden Gillum
    1st Runner Up – #60 Bang
    Play Video
    Illusions dance studio LLC Christian Padilla

    Primary Miss Teen Dance

    Primary Miss Teen Dance – #80 Make You Feel My Love Dancers World Production Kayla Kim
    1st Runner Up – #85 Poetic Jun Lu Performing Arts Ella Lan
    2nd Runner Up – #81 A Dancer's Morning Ritual Jun Lu Performing Arts Wendy Liu
    3rd Runner Up – #77 Fabulous Triple Threat Performing Arts Mingzhu Zheng
    4th Runner Up – #74 My Heart Will Go On
    Play Video
    Kimberly's Dance Studio Nyla Malatasig
    5th Runner Up – #75 She's A Lady
    Play Video
    Define Dance Space Joelle Angulo

    Secondary Mr. Petite Dance

    Secondary Mr. Petite Dance – #197 Uptown Funk
    Play Video
    Murrieta Dance Project Rylan Ashley

    Secondary Miss Petite Dance

    Secondary Miss Petite Dance – #199 It's A Small World Triple Threat Performing Arts Isabel Jones
    1st Runner Up – #218 Over The Rainbow
    Play Video
    Avi's Dance Project Jessica Sutton
    2nd Runner Up – #217 I Want To Go To Hollywood
    Play Video
    Signature Dance Academy Makayla Iovine
    3rd Runner Up – #209 Throwback Love
    Play Video
    Signature Dance Academy Samantha Ephraim
    4th Runner Up – #198 Here I Am
    Play Video
    La Bella Dance Co. Brooke Kacerek
    5th Runner Up – #205 Born To Entertain
    Play Video
    Signature Dance Academy Ariela Weiss

    Secondary Mr. Junior Dance

    Secondary Mr. Junior Dance – #310 New York State Of Mind
    Play Video
    Murrieta Dance Project Aedyn Bekker
    1st Runner Up – #268 Mr. White Keys
    Play Video
    Norris Performing Arts Center Dean Norris
    2nd Runner Up – #267 When I Am Older
    Play Video
    Pacific Dance Indiana Foley

    Intermediate Miss Junior Dance

    Intermediate Miss Junior Dance – #327 Circus
    Play Video
    Signature Dance Academy Zsabrina Grenevitch
    1st Runner Up – #321 Ave Maria
    Play Video
    Signature Dance Academy Juliette Bunce
    2nd Runner Up – #320 Feeling Good
    Play Video
    Murrieta Dance Project Bella Kidder
    3rd Runner Up – #326 Whole Lotta Woman
    Play Video
    Perfect Pointe Taylor Arnold
    4th Runner Up – #325 Mad At You
    Play Video
    Adage Dance Center Violet Morales
    5th Runner Up – #324 I'm The Only One
    Play Video
    Peace Love & Dance Tessa Matamoros

    Secondary Miss Junior Dance

    Secondary Miss Junior Dance – #284 Brave And Crazy
    Play Video
    South County Dance Company Lacey Mashburn
    1st Runner Up – #285 Pure Imagination Triple Threat Performing Arts Presley Nava
    2nd Runner Up – #291 42Nd Street
    Play Video
    Temecula Dance Company Riley Goodman
    3rd Runner Up – #297 Eternity
    Play Video
    Yoko's Dance & Perf. Arts Academy Ava Ding
    4th Runner Up – #298 Juliet's Dream
    Play Video
    Yoko's Dance & Perf. Arts Academy Fiona Wu
    5th Runner Up – #313 Luminous
    Play Video
    Yoko's Dance & Perf. Arts Academy Sophia Xiao

    Secondary Mr. Teen Dance

    Secondary Mr. Teen Dance – #86 Still Feelin' It
    Play Video
    Mile High Dance Center Aaron Kutzer

    Intermediate Miss Teen Dance

    Intermediate Miss Teen Dance – #139 What A Little Moonlight Can Do Triple Threat Performing Arts Kairi Charmina Devera
    1st Runner Up – #147 Looking In
    Play Video
    Yoko's Dance & Perf. Arts Academy Raina Wu
    2nd Runner Up – #136 The Face Triple Threat Performing Arts Carrie Fok
    3rd Runner Up – #142 Still Run
    Play Video
    Murrieta Dance Project Calli Perryman
    4th Runner Up – #130 Last Blues Song
    Play Video
    Temecula Dance Company Aubrey Abella
    5th Runner Up – #141 Bang Bang
    Play Video
    The Rage Kierra Hernandez

    Secondary Miss Teen Dance

    Secondary Miss Teen Dance – #93 Kick Up Your Heels Triple Threat Performing Arts Tali Kalnicki
    1st Runner Up – #92 The Edge Of Truth Dancers World Production Athena Woo
    2nd Runner Up – #91 Fear Of The Unknown Dancers World Production Sarah Li
    3rd Runner Up – #99 Beat It Triple Threat Performing Arts Conley Potter
    4th Runner Up – #121 Remember Me Dancers World Production Candice Peng
    5th Runner Up – #114 Tightrope The Element Dance Center Athena Merziotis

    Intermediate Mr. Dance

    Intermediate Mr. Dance – #344 On My Mind Triple Threat Performing Arts Diego Moreno
    1st Runner Up – #345 Twisted
    Play Video
    Temecula Dance Company Logan Felix
    2nd Runner Up – #346 Beach
    Play Video
    Talent Factory Emmanuel Cardenas

    Intermediate Miss Dance

    Intermediate Miss Dance – #355 Don't Talk The Element Dance Center Chloe Lutosky
    1st Runner Up – #365 Everywhere I Go
    Play Video
    Avi's Dance Project Maddie Finn
    2nd Runner Up – #348 My Own Beat The Element Dance Center Emily Crawley
    3rd Runner Up – #360 Just Say It
    Play Video
    Inspire Dance Complex Lindzy So
    4th Runner Up – #350 In Case You Don't Live Forever
    Play Video
    Kristi's Kompany Daley Tibbetts
    5th Runner Up – #353 Real Love Is Free
    Play Video
    Inspire Dance Complex Paris Sardarizadeh

    Secondary Miss Dance

    Secondary Miss Dance – #338 Don't Tell Mama
    Play Video
    Pinnacle Dance North Courtney Kamin
    1st Runner Up – #330 The Seed
    Play Video
    San Jose Dance Theater Shannon Ma
    2nd Runner Up – #331 Let It All Go The Element Dance Center Jessica Allen
    3rd Runner Up – #328 Le Jazz Hot The Element Dance Center Mary Aumack
    4th Runner Up – #329 Explosions The Element Dance Center Aj Spounias
    5th Runner Up – #341 Young And Beautiful Triple Threat Performing Arts Julianna Stonebridge

    Elite Miss Teen Dance

    Elite Miss Teen Dance – #170 Unchained Melody
    Play Video
    Avi's Dance Project Audrey Stone
    1st Runner Up – #173 Till Death Do Us Part The Element Dance Center Lauryn Martin
    2nd Runner Up – #167 Vow
    Play Video
    Signature Dance Academy Claire Van Dyken
    3rd Runner Up – #166 Drink You Gone
    Play Video
    Signature Dance Academy Presley Ceglie
    4th Runner Up – #165 Change Is Everything
    Play Video
    Signature Dance Academy Romielle Golubev
    5th Runner Up – #175 Helium
    Play Video
    Avi's Dance Project Alexa Estep

    Elite Mr. Dance

    Elite Mr. Dance – #366 Forgive Myself Triple Threat Performing Arts Ryan Amato
    1st Runner Up – #367 I Am Aldolpho
    Play Video
    Temecula Dance Company Alan Pinkerton

    Elite Miss Dance

    Elite Miss Dance – #396 I Surrender
    Play Video
    Avi's Dance Project Christina Crocker
    1st Runner Up – #368 I Have Nothing The Element Dance Center Katie Albright
    2nd Runner Up – #402 It's Quiet Uptown Triple Threat Performing Arts Brenna Babcock
    3rd Runner Up – #380 The Exit Dancers World Production Sabrina Huang
    4th Runner Up – #388 Am I The One
    Play Video
    South County Dance Company Kira Bartholomew
    5th Runner Up – #394 Who You Are
    Play Video
    Temecula Dance Company Jordan Demary
  • Outstanding Performance Winners

  • Secondary Mr. Petite Dance

    Primary Miss Mini

Core Values